Farmaceuci i lekarze niejednokrotnie rekomendują użycie preparatów zawierających w składzie ekstrakty z miłorzębu japońskiego. W jakich przypadkach warto zastosować ginkgo biloba? Czy wyciąg z miłorzębu może okazać się niebezpieczny?
Jakie są właściwości miłorzębu japońskiego?
Miłorząb japoński to roślina, która zawiera szereg wartościowych składników aktywnych. Wyciągi z tej rośliny stanowią bowiem bogate źródło związków o właściwościach antyoksydacyjnych m.in. flawonoidów, kwasów fenolowych, proantocyjanów i terpenów. Przeciwutleniające właściwości tych substancji sprawiają, że ekstrakt z miłorzębu japońskiego sprawdzi się jako naturalny sposób do walki z wolnymi rodnikami i skuteczne wsparcie dla systemu odpornościowego. Przeciwdziałanie rodnikom tlenowym jest także wartościowe w kontekście ograniczenia niekorzystnych następstw postępującego procesu starzenia się organizmu.
Jednak najbardziej popularną właściwością miłorzębu jest jego wsparcie dla układu krążenia. Zawarte w roślinie składniki aktywne wspierają bowiem rozszerzanie naczyń krwionośnych, co pozwala na utrzymanie ich optymalnej drożności. Dlatego też ginkgo biloba jest rekomendowany zarówno pacjentom szukającym naturalnego wsparcia profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych (np. miażdżyca, choroba niedokrwienna serca), jak i mającymi problemy z prawidłowym funkcjonowaniem pamięci i koncentracją (np. wskutek osłabionego krążenia mózgowego). Ponadto miłorząb japoński jest postrzegany jako roślina, która może być pomocna dla urody np. ułatwiając utrzymanie prawidłowego mikrokrążenia skórnego w celu zachowania prawidłowej jędrności skóry.
Miłorząb japoński a krzepliwość krwi – przeciwwskazania
Nie ulega wątpliwościom, że preparaty zawierające wyciągi z ginkgo biloba są rekomendowane dla osób narażonych na problemy z nadmierną krzepliwością krwi lub wykazujące problemy z prawidłową drożnością naczyń. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach miłorząb japoński okazuje się niebezpieczny.
To przede wszystkim osoby, które mają problemy z prawidłową krzepliwością krwi. Niedokrwistość, skaza krwotoczna, czy zwiększona tendencja do krwotoków sprawiają, że zastosowanie naparu lub kapsułek z miłorzębem może realnie zwiększyć ryzyko krwawienia. Dlatego też roślina jest bezwzględnie przeciwwskazana u osób stosujących takie leki jak:
- preparaty antyagregacyjne np. kolpidogrel, tiklopidyna
- leki antyzakrzepowe np. warfaryna
- kwas acetylosalicylowy (aspiryna)
- inne niesteroidowe leki przeciwzapalne np. ibuprofen
Zahamowanie czynnika PAF (aktywującego płytki krwi) prowadzi do upośledzenia procesu zlepiania się trombocytów, co oznacza zaburzenie procesu agregacji. W wyniku tego np. uszkodzone naczynie krwionośne nie może zostać zamknięte przez specjalnie wytworzony czop, a to prowadzi do nieustannego krwawienia.
Leki przeciwzakrzepowe a miłorząb japoński – co robić?
Większość specjalistów rekomenduje całkowite odstawienie preparatów z ginkgo biloba w trakcie leczenia środkami przeciwzakrzepowymi lub pośrednio wykazującymi takie działanie. Nawet zachowanie maksymalnego odstępu pomiędzy preparatami może stworzyć duże ryzyko upośledzenia procesu agregacji i powstanie silnego krwotoku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem w celu znalezienia odpowiedniej alternatywny dla produktów zawierających miłorząb japoński.
Bibliografia:
- Kalisz O., Wolski T., Gerkowicz M. „Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) i jego preparaty w terapii zaburzeń krążenia mózgowego i obwodowego.” Postępy Fitoterapii 2005, 3-4: 91-97.
- Kowalczyk A., et al. „Ryzyko wystąpienia interakcji pomiędzy lekami a preparatami pochodzenia roślinnego wśród pacjentów objętych opieką paliatywną i hospicyjną.” Medycyna Paliatywna 2014, 6(3): 140-144.