Witamina D a leki przeciwzakrzepowe.

Witamina D3 a leki przeciwzakrzepowe

Kalcytriol – aktywny metabolit witaminy D

Jeżeli chodzi o wpływ witaminy D na układ krążenia, to głównie mowa o kalcytriolu. Kalcytriol jest aktywnym metabolitem witaminy D, który wykazuje powinowactwo do szeregu receptorów i oddziałuje na system sercowo-naczyniowy. Choć przypisuje się mu właściwości antykoagulacyjne, to w praktyce witamina D odgrywa również rolę w procesie rozwoju niektórych schorzeń układu krążenia.

Witamina D3 i jej wpływ na układ krążenia

Oddziaływanie witaminy D na wykorzystanie fosforu i wapnia może prowadzić do występowania zmian w obrębie naczyń krwionośnych. Wskutek podwyższenia stężenia nieorganicznych form tych pierwiastków może spowodować tworzenie się zmian strukturalnych. Wysokie stężenie witaminy D może doprowadzić do intensyfikacji reakcji zapalnych, co może skutkować występowaniem zwapnień w błonach środkowych tętnic.

Kalcytriol ma jednak właściwości przeciwmiażdżycowe. Wynika to z faktu, że aktywny metabolit witaminy D ma działanie hamujące aktywność metaloproteinaz. Związki te są enzymami, które uczestniczą w procesie modyfikacji ścian naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego oraz przyczyniają się do destabilizacji blaszek miażdżycowych. O tym, że witamina D ma właściwości przeciwzakrzepowe, dowodzi jeszcze jedna kwestia. Ryzyko występowania zmian zakrzepowych czy choroby zakrzepowo-zatorowej jest znacznie większe w sezonie jesienno-zimowym, który charakteryzuje się znacznie mniejszym promieniowaniem słonecznym. Dlatego też witamina D może być stosowana w połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi.

Witamina D3 i K2 a leki przeciwzakrzepowe

Na rynku suplementów diety istnieje wiele preparatów zawierających połączenie witamin D3 i K2, co ma wyjątkowo pozytywne zastosowanie w kontekście wsparcia zdrowego stanu kości. Niemniej jednak witamina K2 wykazuje właściwości wzmagające krzepliwość krwi. Jedna z grup leków antykoagulacyjnych określa się mianem antagonistów witaminy K, które mają za zadanie blokować aktywność tej substancji. Suplementy z witaminami D i K nie powinny być stosowane równocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi, co wynika z faktu, że może to doprowadzić do zaburzenia procesu hamowania syntezy niektórych czynników krzepnięcia krwi. Wówczas istnieje ryzyko nawrotu zakrzepicy.

Witamina D a lipidogram

Istnieje jeszcze jedna zależności między witaminą D a ograniczeniem rozwoju zakrzepów. Jeden z metabolitów witaminy D, kalcyfediol, wykazuje właściwości normalizujące stężenie lipoprotein we krwi. Ekspozycja na promieniowanie UVB stymuluje syntezę witaminy D, a to przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL oraz powoduje wzrost stężenia zdrowego cholesterolu HDL. Co więcej, niedobór witaminy D nasila sekrecje parathormonu przez przytarczyce, a to prowadzi zwiększenia zawartości wapnia w adipocytach i przypuszczalnie intensyfikuje lipogenezę. Można więc założyć, że zbyt niskie stężenie witaminy D przyczynia się do przyrostu poziomu tkanki tłuszczowej, masy ciała i tym samym potęguje szansę niedogodności sercowo-naczyniowych o charakterze zakrzepicy. Dlatego w trakcie stosowania antykoagulantów warto zadbać o optymalny poziom witaminy D m.in. poprzez zdrowe odżywianie i suplementację.

Bibliografia:

  1. Bogołowska-Stieblich A., Tałałaj M. „Rola witaminy D w chorobach układu sercowo-naczyniowego.” Postępy Nauk Medycznych 2012, 25(3): 252-257.