Magnez a leki przeciwzakrzepowe.

Magnez a leki przeciwzakrzepowe

Stosowanie magnezu w formie suplementów diety jest niezwykle powszechne. Wiele osób decyduje się wzbogacać codzienną dietę w magnez m.in. w przypadkach intensywnego wysiłku psychofizycznego czy narażenia na spory stres. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że magnez może wykazywać interakcyjność względem leków. Czy połączenie magnezu z antykoagulantami ma negatywny wpływ na proces leczenia?

Leki przeciwzakrzepowe – działanie, przykłady i wskazania do użycia

Antykoagulanty czy też leki przeciwzakrzepowe, to grupa środków farmakologicznych, które – jak wskazuje sama nazwa – mają zapobiegać powstawaniu zakrzepów. W związku z tym ich właściwości są ukierunkowane na rozrzedzenie krwi. Jednak mechanizm ich działania jest zróżnicowany i stąd wyróżnia się kilka grup antykoagulantów:

  • Heparyna, czyli jeden z najpopularniejszych leków przeciwzakrzepowych ma wielowymiarowe działanie m.in. ogranicza transformację protrombiny w trombinę, aktywuje antytrombinę, ogranicza agregację trombocytów.
  • Bezpośrednie inhibitory trombiny (np. dabigatran) zapobiegające przemianie fibrynogenu w fibrynę, co przerywa proces krzepnięcia krwi.
  • Inhibitory czynnika krzepnięcia Xa (np. apiksaban) to leki odpowiedzialne za selektywne blokowanie endopeptydazy serynowej. Działanie to sprawia, że endogenna synteza trombiny zostaje ograniczona, a to z kolei wydłuża czas krwawienia i ogranicza szansę na rozwój zakrzepów.
  • Preparaty przeciwpłytkowe (np. klopidogrel) są lekami blokującymi receptor P2Y12. W związku z tym zapobiegają wiązaniu ADP i hamują proces agregacji płytek. Warto dodać, że działanie tych leków jest odwracalne dopiero po czasie – przeważnie potrzeba około 6 dni, aby krwawienie i ustrojowy obrót płytek krwi wróciły do normy.
  • Antagoniści witaminy K (np. warfaryna) obniżają poziom aktywności reduktazy epoksydowej witaminy K, co powoduje szereg zmian ograniczających rozpoczęcie procesu krzepnięcia. W rezultacie dwukrotnie wydłużają czas protrombinowy (PT/INR).

Leki antykoagulacyjne stosuje do leczenia i zapobiegania choroby zakrzepowo-zatorowej (np. w ramach profilaktyki pourazowej i pooperacyjnej), zatorowości płucnej, zaburzeń rytmu serca, zawałowi mięśnia sercowego, trombofilii czy udarów mózgu.

Czy magnez można stosować przy leczeniu antykoagulantami?

Leki o działaniu przeciwzakrzepowym są niezbędne dla pacjentów po przebytych operacjach chirurgicznych. W ich przypadku najczęściej stosowanym preparatem jest heparyna drobnocząsteczkowa, którą podaje się w postaci zastrzyków antykoagulacyjnych (np. Clexane). Heparyna jest także podawana np. pacjentom leżącym, którzy z uwagi na ograniczone możliwości ruchowe są wyjątkowo narażeni na rozwój żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Osoby stosujące heparynę mogą bez żadnych przeciwwskazań stosować leki i suplementy diety zawierające magnez.
Zgoła inaczej jest w przypadku doustnych antykoagulantów np. pochodnych kumaryny – acenokumarolu i warfaryny. Leki stosuje się nie tylko po zabiegach operacyjnych czy unieruchomieniu, ale również w przypadku zaburzeń rytmu serca. Co więcej, doustne leki przeciwzakrzepowe są bardzo często przedłużeniem terapii antykoagulacyjnej, którą rozpoczęto poprzez podawanie heparyny. U tej grupy pacjentów suplementacja i leczenie magnezem jest przeciwwskazane.

Magnez przyczynia się do upośledzenia wchłaniania leków, co z kolei przekłada się na pogorszenie działania antykoagulacyjnego i tym samym ogranicza ich efektywność terapeutyczną. W związku z tym stosowanie magnezu zwiększa ryzyko występowania zakrzepów, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu pacjenta.

Bibliografia:

  1. Di Minno A., et al. „Old and new oral anticoagulants: food, herbal medicines and drug interactions.” Blood Reviews 2017, 31(4): 193-203.
  2. http://metabolika.pl/kiedy-nie-powinnismy-suplementowac-magnezu/
  3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-998/magnesium
  4. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/104284,czy-mozna-przyjmowac-magnez-przy-zakrzepicy
  5. https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/leki-przeciwzakrzepowe-ktore-z-nich-stosuje-sie-najczesciej/